Chceme si pořídit psa, ale zvládneme to? Aneb, co vše byste měli vědět před pořízením psa
- Monika
- 9. 6. 2020
- Minut čtení: 10
Křečci, rybičky, nebo želvičky již domácností prošli a nyní přemýšlíte o čtyřnohém společníkovi, který vás bude zbožňovat v jakékoliv náladě? Skvělé, ale je to také větší zodpovědnost. Proto, než si pejska pořídíte, měli byste se obeznámit se všemi okolnostmi, aby vás jen tak něco nezaskočilo.

1. Pes není rybička.
Pořízením psího společníka získáváte dalšího člena v domácnosti. Pejska nedáte do akvária, aby se na Vás celý den jen díval a usmíval, nevyndáte z něj baterky, když nebudete mít čas, ani jej nevypnete ovladačem, když vás bude bolet hlava. Pes je přítel, milující člen rodiny, který se stane prioritou ve vašem životě a nenechá vás sedět na gauči. Jste na to připraveni?
2. Výhody? Chcete je všechny?
Pořízením pejska získáte mnohé výhody, kdo by o nich také nesnil. Čtyřnohý zvířecí společník vám bude dělat nejen ozdobu, ale jistě vás potěší i na duši. Psi jsou velmi vnímaví tvorečkové a dokáží rozpoznat veškeré emoce. Můžete se proto spolehnout, že v momentech smutku, nebo rozčilení budou těmi, kteří si opřou svou hlavu o vaše rameno a budou s vámi soucítit i tehdy, když vám nikdo jiný nebude rozumět. Nikdy vás nenechají jen tak ležet, pokud zrovna nebudou ležet s vámi a zabírat většinu gauče, nebo postele. V opačném případě vás donutí si procvičovat svaly na rukou neustálým aportováním, soupeřením o hračku, nebo uklízením věci, které pes doma objeví. A jakmile se vám bude chtít nejméně, půjdete si procvičit dolní končetiny ať už venčením, nebo aktivitou, abyste psa unavili. Často však hlavně sami sebe.
Pes vám však dá hodně nových podnětů na úplně novou aktivitu. Ať už jde učení nových triků a povelů nebo o tanec nebo sport. Mnoho z vás si jistě nedokáže představit, že by svého psa zapojili do fotbalu, ale je spousta běžných aktivit, do kterých se váš pejsek rád zapojí včetně túry nebo koupání. A pokud budete chtít zkusit něco nového, můžete hrát se psem frisbee (aportování s létajícím talířem), vyzkoušet dogdancing, třeba podle youtube videí, naučit psa rozeznávat pachy, zkusit agility (překování překážek) a mnoho dalších.
3. Proč si jej chcete pořídit?
I když už jste se pevně rozhodli, že si pejska pořídíte a vše s ním sdílet chcete, položte si upřímnou otázku: Proč si jej chcete opravdu pořídit? Nebojte se odpovědět popravdě a vyjmenujte si vše, co vás napadne. Chcete jej jako hlídače, mazlíčka na gauč, ostrahu domu, nudíte se, bude to výplň času, chcete jej místo partnera, chcete změnu, nový podnět do života, nebo snad pro děti, aby se naučily zodpovědnosti? A až poté si prosím vyberte plemeno, které vlastnosti odpovídá vašim požadavkům, které má povahu, rysy i velikost splňující vaše očekávání.
4. Výběr psa, náročnost.
Pokud již máte jasno nebo se alespoň rozhodujete mezi 2-3 plemeny, prostudujte si o nich více. Zjistěte, jakou mají povahu, jaké mají návyky, zlozvyky, co vše potřebují k výchově, pokud jsou moc akční a potřebují dostatek aktivit. Popřemýšlejte, jestli na to máte časový prostor. Zjistěte si i váhu a velikost u dospělého psa, pokud jej chcete pořídit k menším dětem, nemuseli by jej utáhnout, ale zase by třeba mohli děti vozit na saních. Velikost i váha bude také rozhodujícím faktorem k množství stravy a tudíž i financím. Zjistěte si, na co pejsci nejčastěji trpí, abyste poté jejich případné problémy rozpoznali včas. A v neposlední řadě, kolik takové plemeno stojí.
5. Štěně nebo dospělý? Fenka nebo pes?
Jste připraveni na výchovu štěněte, které se musí naučit vše od začátku? Od nekousání vašich věcí, přes čůrání venku, základní povely, principy chodu domácnosti. A na to vše si budete muset udělat čas několik měsíců po několik hodin denně. Vlastně po celý pejskův život, ale hlavně v prvním roce až dvou. Budete chtít se štěnětem snášet jeho kňouravé a bolestné období růstu nových zoubků, nebo jeho chvíli šílenou povahu v pubertě? Kdy nebude chtít ani poslouchat? Nebo si chcete raději pořídit již staršího psa, který tohle vše má za sebou? Fenku nebo psa? Je to věc osobní volby, každé pohlaví má to své. Pejsci očůrávájí sloupky, popelnice i záhonky, fenky zase značkují, je potřeba dbát zvýšené hygieny u hárání a také zvýšené opatrnosti před psy v tomto období. Volba je čistě individuální a je na vás.
6. Dejte si na čas.
Pokud máte jasno, dejte si na čas s výběrem. Jistě sníte o pejskovi, máte načteno, co plemeno dělá i jak vypadá, včetně představ, jak vedle vás spí, jak jej venčíte a už už byste si jej chtěli pořídit vedle sebe. Výběr ale není radno uspíšit. Doporučujeme, abyste si dali záležet a nákup neuspíšili. Jde přeci jen o volbu, která s vámi bude trávit dalších 12-18 let.
7. Kde vybírat.
Pokud jste se rozhodli pro štěně a konkrétní plemeno doporučujeme si vyhledat facebookové stránky plemene. Dozvíte se nejen, jaké mají zkušenosti chovatelé, ale můžete se i zeptat na dotazy, které vám mohou zodpovědět z vlastních zkušeností. Mnoho plemen má také webové stránky s přehledem chovatelských stanic. Proč je vhodné si vybrat psa s PP (průkazem původu) z chovné stanice? Na to vám hned odpovíme: znáte rodiče a předky štěněte, povahové rysy rodičů, znáte veškeré genetické testy (vyloučení některých genetických onemocnění), znáte, pro co jsou předci předurčení, co je bavilo, k čemu byli vychování a v neposlední řadě dostanete veškeré rady od chovatele. Psi vypadají tak jak opravdu jejich plemeno vypadat má, ať už velikostí, nebo zbarvením.
Finanční náklady na pořízení psa z chovné stanice jsou vyšší, ale kromě nich to má jen samé výhody. Většina chovatelských stanic má dostupné webové stránky, ze kterých zjistíte plánované vrhy, uchovněné psy, či narozené štěňata. Chovnou stanici poté doporučujeme zkontaktovat a v případě zájmu se přijet na rodiče i štěňata podívat. Pokud se i přesto rozhodujete o pořízení psa bez průkazu původu, což opravdu nedoporučujeme, neboť tím můžete podpořit i množírny, riskujete mimo jiné i všechny možné překvapení: pes v dospělosti nemusí vypadat dle vašich představ, může se jednat o křížence, směsi, nestandartní vzhled, kromě nízké ceny vás můžou překvapit i různá onemocnění, neboť informaci o genetických testech nedostanete. Taktéž povaha, zlozvyky, váha, nebo velikost se může lišit od vaší představy čistokrevného plemene.
Co se týče dospělého psa, zde si můžete vybrat víceméně mezi 2 možnostmi. Buď psa z útulku, který může být jak nevychovaný, vychovaný nebo stále vychovatelný. Rozhodně tím pomůžete získat dobré duši nový domov, druhou šanci a uděláte i dobrý skutek. Druhou možností je vzít si psa z chovné stanice, který je již dospělý a vychovaný. Ke všemu potřebné dokumenty a od chovatele zjistíte jak povahu, tak zlozvyky, psa si můžete dovézt i z chovné stanice ze zahraničí. Za dospělého vychovaného psa se však platí až dvojnásobek ceny co za štěně. Důvodem vyšší ceny je, že je pes již pře zubený, po pubertě a vychovaný k čistotě a k minimálně základním běžným povelům pro život s člověkem.
8. Finance
Finance jsou také dost zásadním bodem. Pořizovací cena psa s PP z chovné stanice je často vysoká, ale opodstatněná. Kromě toho je potřeba přičíst i náklady na cesty za seznámení se s chovatelskou stanicí, rodičemi štěňat i štěňaty před samotným odběrem. Do dalších finančních bodů je potřeba přičíst kvalitní pelíšek, misky, kvalitní granule nebo stravu, na které bude štěně zvyklé, hračky, obojek, vodítko postrojek.
Nezapomeňte ale ani na kvalitní očipování, které je od 1. 1. 2020 povinné. Pro nově narozené štěňata je povinnost nechat psa očipovat do půl roku věku. Očipovaní provádí veterinář a stojí od 120kč od 450 kč podle typu čipu. Poté doporučujeme psa zaregistrovat do centrální evidence psů: https://www.evidencepsu.cz/ , kde za 199 Kč psa přihlásíte a bude k nalezení veřejně. Pokud by se váš čtyřnohý miláček ztratil, díky evidenci se k vám dostane snáz. Během prvního půl roku se pejsci nechají také odčervovat a očkovat proti vzteklině. Další očkování jsou dobrovolná a na zvážení majitele. Výhodné je mít také peníze odloženy pro případ, že by vás miláček měl úraz nebo onemocněl.
9. Jak vybírat.
Jak vybrat v chovatelské stanici? U chovatele si zjistěte detaily o štěňatech, řekne vám nejvíce o konkrétních jednotlivcích a poté si vybírejte intuitivně, ale i rozumně. Již povaha je u štěňat viditelná. Některá jsou tišší, bázlivější, jiná aktivnější, raubíři, neposedové. Vzpomeňte si proto jaké je vaše představa a jakého pejska chcete pro život. Váš instinkt vám ale jistě poradí nejlépe.
10. Dovezení psa z chovatelské stanice
Plemeno, i konkrétního psa/fenu již máte vybraného. V chovatelské stanici jste již několikrát byli, znáte povahu jeho rodičů, i tomu čemu se psi věnují (pouze domácí mazlíčci, sport, lovecké předpoklady, sporty, výstavy). S chovatelskou stanicí komunikujete a máte veškeré informace o tom co malé štěňátko jí i jak je průbojné a jaké povahové rysy vykazuje. A konečně nastal čas, kdy si pro štěňátko jedete. A k tomu je dobré se na cestu připravit. Štěně může být odebráno od matky nejdříve po 7 týdnech, v tu dobu už je naočkované a třikrát odčervené.
Jakmile dorazíte k pejskovi, zkontrolujte jeho zdravotní stav, zda odpovídá zdravému jedinci, má čisté oči, uši a vypadá celkově čistotně. Ještě před podepsáním kupní smlouvy se v chovatelské stanici zeptejte na vše, co vás zajímá a co jste se zeptat dosud nestihli.
Kvalitní chovatel vám dá také rady do začátku, a menší množství stravy, na které je pejsek zvyklý. Po zaplacení dohodnuté částky dostanete očkovací průkaz a průkaz původu neboli PP. Tento dokument je rodným listem zvířete obsahuje informace o rodičích a předcích, veškeré zdravotní informace, označení pejska (čip/tetování), informaci o chovateli a základní informace o psovi včetně zbarvení rase, pohlaví. Pokud je pes již očipovaný, nezapomeňte také na dotaz, zdali je jeho čip registrovaný. Registraci do veřejné databáze může provést na webu evidencepsu.cz po vyplnění registrace a uhrazení poplatku 199 Kč. Takto bude váš pes rychleji identifikovaný, pokud se náhodou zatoulá.
11. Dovezení psa z útulku nebo dočasné péče.
Jinou variantou je pes z útulku. Pokud jste si jej vybrali a chcete tak chlupáčovi dát další šanci na lepší život. Z útulku si můžete dovézt mimořádně i odložené štěně, ale často jde o dospělé psy. Předpokládejme tedy, že si jedete pro dospělého nebo alespoň jedince v pubertě. Výhodou pořízení psa z útulku je často symbolická cena (500-1500kč) a k tomu dostanete informace o vypozorovaných zlozvycích psa a zdravotním stavu. Feny bývají dost často vykastrované útulkem a personál v útulku vám jistě poradí, zdali je daný pes vhodný do prostřední a životního stylu, který si pro něj představujete. Nevýhodou je často neznalost stáří psa, rasy a během několika týdnů se mohou projevit různé zlozvyky.
Psa v útulku byste před dovezením měli chodit často navštěvovat, brát jej na vycházky, nechat si jej zvyknout na členy rodiny i vaši přítomnost. A hlavně byste si měli být jistí, že dané zvíře zvládnete a nepřeceňujete své síly. Pokud pro psa pojedete autem, vezměte si již obojek, vodítko a nějaké dobré pamlsky. Nezapomeňte se ošetřovatelů zeptat co má pes rád, na jaké granule byl zvyklý, jaké má problémy, stejně jako na informace o zdravotním stavu. Zdali má čip nebo tetování, je vykastrovaný a další informace, které vás budou zajímat. Často bývají v útulcích pejsci s různě vážným onemocněním a různého stáří, zvažte proto i finančně, zdali je takový pejsek pro vás zvladatelný.
Pokud jste zjistili ještě před pořízením, že daný pes je na vás velké sousto, a nejste schopni jemu dodat potřebnou péči, zkuste si počkat nebo se podívat na jiné pejsky v útulku, kteří by zasáhli vaše srdce. A původně vybraného pejska často můžete podpořit virtuální adopcí a přispívat alespoň na jeho život.
V tom lepším případě si pejska odvedete domů a zůstane u vás po zbytek jeho života. A věřte, že po špatné životní zkušenosti, nebo opuštění v minulosti vám bude za takový život mnohonásobně vděčný.
12. Cesta z chovatelské stanice domů.
První cesta do nového domova by měla být ideálně absolvována autem ve 2 lidech (řidič + osoba, která bude na psa dávat pozor). Pro psa je to náročná situace, kdy ztrácí jistotu a neví co se děje. Každý jedinec proto může reagovat jinak, zkuste prosím stresy z různých prostředí a nových lidí eliminovat. Doporučujeme zachovat co největší klid, mít připravený vlastní obojek, vodítko, pamlsky. Při převozu doporučujeme při kňourání psa zastavit, jít jej vyvenčit. Psa zatím dodatečně neznáte, kňouráním může signalizovat smutek, stejně jako se potřebuje vyvenčit, nebo se mu udělalo nevolno. Pokud jej budete převážet v pelíšku, dejte do něj starou deku, nebo čtvercovou plínku pro případ nehody ať už počůrání, nebo zvracení.
Malé štěně můžete mít během cesty na klíně, nezapomeňte mít na vědomí, že pejsek ještě nezná základní povely, neumí chodit na vodítku, tudíž vás při vyvenčení během cesty jistě nebude poslouchat. Stejně tak to může být s dospělým jedincem z útulku, který nemá základní výcvik. Ideální variantou je, když pejsek během jízdy usne. Pokud se jedná o psa většího a staršího existují jisté předpisy, které značí, že pes musí být zajištěn, aby neohrozil řidiče. V tomto případě doporučujeme postrojek připnutý k pásu. Tuto kombinaci můžete poříditi již kolem 500Kč, psovi poté umožníte jak sedět ležet, nikoliv volný pohyb po autě. Další variantou jsou klece a přepravky do kufru aut, ale pro první cestu doporučujeme spíše, aby pes seděl vedle vás.
13. Příjezd domů
Po příjezdu domů dejte hned psa vyvenčit (venku). Doma máte jistě nachystaný pelíšek i misku s vodou a druhou misku naplňte krmivem dovezeným od chovatele. Pejskovi nechejte očuchat byt a do pelíšku nastražte pamlsky, abyste jej podpořili v pocitu, že tam mu bude vždy dobře. Pokud si ale pejsek začne lehat na jiné místo, zkuste mu dát pelíšek právě tam. Psi rozeznají geopatogenní zóny a uvelebí se často tam, kde je to pro něj nejlepší. V prvních nocích počítejte s přestěhováním se k pejskovi, zvlášť pokud jde o štěně. Malé zvířátko hledá svou maminku a potřebuje mít pocit, že u něj někdo je, stačí, když s ním budete v místnosti a během kňourání jej budete hladit. Do pelíšku dejte štěňátku deku, jistě se rád zachumlá. V pokoji také nezapomeňte umístit čtvercové sací podložky- plína, na které se pejsek může vyvenčit – než jej začnete učit venčit ven.
14. Čas
Nezapomeňte prosím na to, že pes stojí čas. Výchova štěněte spoustu času, stejně jako zvykání dospělého psa na vaši rodinu, prostředí, zvyky i běžné dění. Zajistěte si minimálně dva týdny intenzivního času, abyste se pejskovi mohli maximálně věnovat, abyste zjistili jeho potřeby a navykli ho na běžný den a také jej začali učit základnímu výcviku. Po dvou týdnech doporučujeme pozvolna opouštět domácí prostředí na 2-4 hodiny, poté se k pejskovi vrátit a věnovat se jemu. Takto pes získá pocit, že je v pořádku, když odejdete, zase se vrátíte. Intervaly poté prodlužujte. Mimo to v průběhu života pes nechce být celé dny sám doma, zeptejte se tady upřímně sami sebe, zdali je ve vašich (rodinných) možnostech vyvenčení psa během dne, nebo zdali někdo z vašich členů chodí domů dříve než vy, aby se pejskovi věnovat.
15. Kolik stojí začátek?
Na začátku potřebujete vše. Největší poplatek za pořízení jste již zaplatili. Poté přichází na řadu: pelíšek, misky, krmivo, deku, kartáč na srst, šampon pro psa, postrojek, kvalitní pamlsky, hračky, klec, gel do uší, antiparazitní obojek, různé velikosti obojku a vodítek, nebo postroj s pásem do auta. Doporučujeme knihy o základním výcviku, nebo navštívením kynologické stanice pro základní poslušnost a socializaci. Tam pejsci přijdou do kontaktu se všemi možnými pejsky i lidmi a díky tomu se stává silným vyrovnaným jedincem, který se jen tak nezalekne cizích lidí, zvířat nebo prostředí. Socializaci nepodceňujte! A nezapomeňte na investici do očkování, návštěv veterináře. Pokud pes není očipovaný, nejpozději do půl roku věku, je nutné navštívit veterináře, aby psovi čip aplikoval. Tento čip poté registrujte na www.evidencepsu.cz kde zadáte údaje o čipu i majiteli, tak aby byl dohledatelný. Čipování je povinná investice od 150 Kč do 450 Kč a záleží na typu čipu. Registrace je poté jednorázová a stojí 199Kč a navíc ji můžete využít pro všechny vaše pejsky.
Pokud pes bude kousat nevhodné věci, nebo škrabat po nábytku, nebo stěnách máme pro vás tip! Jde o sprej, který je přímo dělaný na to, aby odpudil psa. Tento sprej se aplikuje na vše, co nechcete, aby kousal. Funguje.
16 Co potřebuje pes.
Pes potřebuje mít motivaci, smysl života, kromě toho být tím nejlepším přítelem. I pes má své potřeby. Nikoho by nebavilo sedět celé dny doma, chodit jen na procházku, čůrat, jíst a jen tak být. Uznejte sami, že byste začali dělat doma kde co, kdybyste byli na jeho místě. A to jistě nechcete. Zvažte prosím funkci, kterou váš pes bude vykonávat nebo do čeho pejska zavážete, aby se mohl rozvíjet a měl motivaci. Může to být hlídač, mohou to být ale různé aktivity: lovecké zkoušky, sport, běh s pánem, u kola, dog dancing, aportování, začlenění se do kolektivních sportů v rodině, frisbee a další. Popřemýšlejte, co byste s pejskem mohli aktivně dělat, na co máte možnosti a jaké má pes vlohy. V prvé řade je samozřejmě základní výcvik a poslušnost.
17. Co dovolená?
Na tento fakt prosím nezapomínejte. Ujasněte si, kolikrát opouštíte dům na noc, kolikrát jezdíte na prodloužené víkendy anebo na dovolené. Jste ochotni změnit styl trávení volného času? Dívat se po hotelích a plážích, které jsou pro psy? Nebo chcete nechat psa u příbuzných? Zvládnou jeho péči? Budou mít a něj dostatek času? Chcete jej dat k cizím lidem do psího hotelu? Na tyto otázky si prosím odpovězte upřímně.
Věříme, že nyní již máte základní představu o tom, co pejsek potřebuje. A zvládnete to?
Autor: Zuzana Šimková
Comments